ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ : ΟΥΡΑΚΑΝ - ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Μερσιέρ 23'
Κορία 78'
Σάντσες 88'
ΣΧΟΛΙΑ
Η Αρχεντίνος ήθελε να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της προηγούμενης αγωνιστικής μετα την νίκη της με 4-3 στα τελευταία λεπτά επι της Ιντεπεδιέντε, και το στραβοπάτημα της Εστουδιάντες. Ξεκίνησε επιθετικά το μάτς αλλα λίγο μουδιασμένη η Αρχεντίνος λόγω της σπουδαιότητας του παιχνιδιού, και έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες με τους Σόσα, Καλντερόν. Η Ουρακάν έπαιξε αρκετά καλα και πιέζε την Αρχεντίνος που περίμενε να βγεί στην αντεπίθεση. Το γκόλ τελικά ήρθε για την Αρχεντίνος και αφού ειχαν έρθει τα νέα απο το Σάντα Φε οτι η Εστουδιάντες ειχε προηγηθεί, με τον Μερσιέρ μετα απο φάση διαρκείας και κεφαλιά. Ο τερματοφύλακας Μονσόν με αρκετές καλές αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο. Το μάτς συνεχίστηκε σε εναν μέτριο ρυθμό με την Αρχεντίνος συντηρητική να κρατάει το αποτέλεσμα χωρίς μεγάλα προβλήματα, και με αριθμητικό πλεονέκτημα μετα απο κόκκινη κάρτα στον Γκόλτζ. Στο 78' μετα απο κεφαλιά του Καλντερόν στο δοκάρι και άστοχη έξοδο του Μονσόν, ήρθε στην επαναφορά ο Κορία να σκοράρει το δέυτερο γκόλ που "κλείδωσε" το ματς. Η Ουρακάν μείωσε και τελικά η Αρχεντίνος κατέκτησε το πρωτάθλημα εν μέσω πανυγηρισμων και επεισοδίων των οπαδών με την αστυνομία. Ξεχώρισε ο βετεράνος 39χρονος φόρ Καλντερόν, ο Ισμαελ Σόσα και οι Όμπερμαν, Ορτιγκόσα στη μεσαία γραμμή.