ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 3 - 1 ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)
Τιάγκο Ριμπέιρο 7',22',42'
Ρεγκέιρο 51'
ΣΧΟΛΙΑ
Θυελλώδης η Κρουζέιρο στο πρωτο ημίχρονο με χατ τρικ του ασταματητου Τιάγκο Ριμπέιρο προηγήθηκε 3-0. Φοβερό δίδυμο και πάλι στην επίθεση με τον Κλέμπερ έκαναν γιο-γιο την άμυνα της Νασιονάλ. Ο Ρεγκέιρο και ο Βαρέλα στην επίθεση για τους Ουρουγουανούς, τα βρηκαν δύσκολα απέναντι στον θηριώδη σεντερ μπακ Σίλβα και τους γρήγορους Ρενάν και Ζίλ. Ο Βαρέλα μαλιστα βγήκε και αλλαγή τραυματίας. Αιφνίδίασε η Νασιονάλ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και αφού εχασε μια κλασσική ευκαιρία ο Ρεγκέιρο τελικά σκόραρε το κρίσιμο εκτός έδρας γκόλ για το 3-1, κυριολεκτικά παλέυοντας μεσα απο συμπληγάδες. Αλλαγή τακτικής στη συνέχεια για τον Ασεβέδο να βάζει εναν επιπλέον στόπερ, τον Γοδόυ για να μην δεχτεί τέταρτο γκόλ, μένοντας ικανοποιημένος με το εκτός έδρας γκόλ. Ο Άντιλσον Μπατίστα απάντησε βάζοντας εναν επιπλέον επιθετικό, τον Γκερρόν. Το αποτέλεσμα ηταν μια μάλλον φλύαρη υπεροχή των Βραζιλιάνων με τον Ρεγκέιρο να γίνεται πιο απειλητικός στις αντεπιθέσεις βρίσκοντας πολλούς κενούς χώρους. Πιό αποτελεσματική η τακτική του Ασεβέδο, άφησε ανοιχτή τη ρεβάνς, δύσκολη βεβαια αλλα παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης.