ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ ΠΡΙΜΕΡΑ, ΚΛΑΟΥΖΟΥΡΑ 2010, Τελικός
Μπλάνκο 24', 45'
Κορράλες 63'
Σουάρεζ 90'
ΣΧΟΛΙΑ
Τελικός για το πρωτάθλημα Κλαουζούρα σε ουδέτερο γήπεδο, το Κουσκατλάν στο Σαν Σαλβαδόρ. Η Ντεπορτίβο Αγκίλα ειχε βγεί δέυτερη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ενω η Ισίδρο Μεταπάν, αν και τέταρτη, απέκλεισε την πρώτη Λουίς Άνχελ Φίρπο. Η Αγκίλα ειχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και η Μεταπάν ξεκίνησε μουδιασμένα. Παρόλα αυτά η εικόνα αντιστράφηκε οταν προηγήθηκε η Μεταπάν με τον Μπλάνκο σε αντεπίθεση. Ο Ρούντι Κορράλες καλύτερος παίχτης της Αγκίλα αλλα και μοιραίος με τις ευκαιρίες που έχανε. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έγινε το 2-0 για τη Μεταπάν πάλι απο αντεπίθεση απο τα δεξιά, πάλι με σκόρερ τον Μπλάνκο. Μεγάλη προσπάθεια απο τους παίχτες της Αγκίλα για να γυρίσουν το παιχνίδι στην επανάληψη, αλλα δεν έβρισκαν δίχτυα. Μείωσαν το σκόρ με τον Κορράλες και πίεσαν πολύ για την ισοφάριση αλλα η Μεταπάν κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος όπου ο Σουάρεζ σε άδειο τέρμα έκανε το 3-1. Πρωταθλήτρια η Ισίδρο Μεταπάν για τέταρτη φορά.

ΣΧΟΛΙΑ
Μεγάλο ματς με τις δύο ομάδες να θέλουν την νίκη για να κατακτήσουν το τρόπαιο. Τα εκτός έδρας γκολ δεν μετράνε ούτε υπάρχει πλεονέκτημα βαθμολογίας όπως στους άλλους γύρους. Εκατέρωθεν ευκαιρίες με την Σάντος συμπαγή στην άμυνα και το κέντρο, και την Τολούκα εμφανώς πιο νευρική μετά από ένα σημείο. Οι τερματοφύλακες Ταλαβέρα και Σάντσες έσωσαν τις ομάδες τους όποτε χρειάστηκε, με τους Μανσίγια και Κιντέρο βασικούς κινδύνους. Η καλύτερη απόκρουση από τον Ταλαβέρα με ακούσια κεφαλιά σε σουτ του Περάλτα. Δεν υπήρχε το επιθετικό κρεσέντο από τις δύο ομάδες, και ιδιαίτερα από την Σάντος Λαγκούνα λόγω κρισιμότητας του παιχνιδιού, το ματς χωρίς γκόλ οδηγήθηκε στην παράταση. Στην παράταση πιο κλασσική ευκαιρία αυτή του Βουόσο σε κενή εστία έπιασε αέρα αντί για σουτ, με την Σάντος πιο επικίνδυνη απο την Τολούκα που δεν μπόρεσε να απειλήσει με τον Μανσίγια απομονωμένο και τον Σίνια κουρασμένο. Ο μεγάλος τελικός κρίθηκε στα πέναλτι, με την Τολούκα να χάνει τα δύο πρώτα απο αποκρούσεις του Σάντσες και την Σάντος τα δύο τελευταία να φέυγουν άουτ ενώ ειχε σίγουρο τον τίτλο. Στα επόμενα δύο πέναλτι ευστόχησε ο Ντουένιας και ο ήρωας Ταλαβέρα απέκρουσε το πέναλτι του Άρτσε για να δώσει το τρόπαιο στην Τολούκα. Η Τολουκα που ξεκίνησε άσχημα την σεζόν με μέτριες εμφανίσεις αλλα τελικά κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο με την βοήθεια των μεγάλων αστεριών της αλλα και της τύχης.