ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 0 – 2 ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)
Κόατες 34'
Γοδόυ 41'

ΣΧΟΛΙΑ
Δευτερη πολυ δυνατη αναμέτρηση αναμεσα στις δυο ομάδες με την Νασιονάλ να δείχνει οτι ειναι πιο σταθερή σε απόδοση ανεξάρτητα έδρας. Τα γκόλ ηρθαν απο τους δυο πολλα υποσχόμενους αμυντικούς. Ο Λέμπο ειχε φύγει τραυματία πιο νωρίς. Μεγαλες ευκαιρίες και απο τον δαιμονιώδη Ρεγκέιρο. Η Μπάνφιλντ τελευταία παιχνίδια δεινει πως χάνει την φόρμα της παρολο που οι Ροντρίγκες Ερβίτι παραμένουν σε καλα επίπεδα απόδοσης.

3/17/2010 04:48:00 μ.μ.

ΠΑΤΣΟΥΚΑ (ΜΕΞΙΚΟ) – ΚΟΜΙΟΥΝΙΚΑΣΙΟΝΕΣ (ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ)

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΒΟΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
ΠΑΤΣΟΥΚΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 2 – 1 ΚΟΜΙΟΥΝΙΚΑΣΙΟΝΕΣ (ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ)
Αγκιλαρ 72'
Μοντες 88'
Φονσεκα 75' (πεν.)

ΣΧΟΛΙΑ
Ματς θρίλερ με τους ηρωικούς φιλοξενούμενους να τα δινουν όλα εστω και με 9 παιχτες, κρατόντας το μηδέν και ελπίζοντας σε ενα γκόλ πρόκριση. Οι Μεξικάνοι τελικά προηγήθηκαν αφου οι φιλοξενούμενοι εχασαν δυο παιχτες απο κοκκινες καρτες για σκληρά μαρκαρίσματα. Λίγο αργότερα όμως ηρθε η ισοφάριση με πεναλτυ απο χέρι αμυντικού. Τελικά το 2-1 ηρθε λιγο πριν το τέλος με μακρινο σούτ. Αξιες και οι δυο ομάδες δινουν αλλη αιγλη στη διοργάνωση.
BINTEO

3/17/2010 04:43:00 μ.μ.

ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ (ΧΙΛΗ) – ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

ΚΟΠΑ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔΟΡΕΣ
ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ (ΧΙΛΗ) 1 – 1 ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Παρέδες 57'
Σίλβα 90+2'

ΣΧΟΛΙΑ
Ισσοροπημενο ματς με τις δυο ομάδες σε μετρια απόδοση στο πρωτο ημίχρονο. Οι Χιλιανοί ισοφάρισαν με τον φορμαρισμένο Παρέδες και φαινοταν οτι ενα γκόλ θα εκρινε το ματς. Στα τελευταία λεπτά η Βελεζ πίεσε και ο Ουρουγουανός Σίλβα ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα.

3/17/2010 04:39:00 μ.μ.

ΜΟΝΑΡΚΑΣ ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ) – ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ)

ΜΟΝΑΡΚΑΣ ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 2 – 1 ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ)
Μποργκέτι 19', 27'
Λαντίνες 76'

ΣΧΟΛΙΑ
Εκδίκηση για τους Μεξικάνους με τον βετεράνο Μποργκέτι να βρίσκει το δρομο προς τα δίχτυα και τον Δρογκετ να σερβίρει απο ολες τις πλευρές. Δραστηριοι οι φιλοξενουμενοι εχασαν ευκαιρίες αλλα δεν ήρθε η ισοφάριση.

3/17/2010 04:32:00 μ.μ.

ΧΟΥΑΝ ΑΟΥΡΙΤΣ (ΠΕΡΟΥ) – ΑΛΙΑΝΣΑ ΛΙΜΑ (ΠΕΡΟΥ)

ΧΟΥΑΝ ΑΟΥΡΙΤΣ (ΠΕΡΟΥ) 4 – 2 ΑΛΙΑΝΣΑ ΛΙΜΑ (ΠΕΡΟΥ)

ΣΧΟΛΙΑ
Περουβιανό ντέρμπι με πολλά γκολ και τη σταχτοπούτα Αουριτς να κοιταει στα ματια την παραδοσιακή δύναμη. Η Αλιάνσα προηγήθηκε γρήγορα με τον Αγκίρε να κανει ανω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων. Πριν το ημίχρονο οι γηπεδολυχοι ισσοροπησαν το ματς και εκαναν την ανατροπή. Το μεγαλο ταλέντο του Περού Μάνκο με φοβερη προσπαθεια και σουτ εκανε το 3-1 με τον Παραγουανό Οβελάρ να ερχεται απο τον πάγκο και να μειώνει αλλα με μια πιο εκπληκτική προσπάθεια και κουρσα απο τη σεντρα ο αριστερός χάφ Ασκόυ τελείωσε το ματς μεσα σε πανηγυρισμούς. Ετσι και οι δύο μενουν στο κυνηγι της πρόκρισης.

3/17/2010 04:19:00 μ.μ.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) – ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)

11 Μαρτίου, 2010
ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 0 – 2 ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Ουάσινγκτον 59', 89'
ΣΧΟΛΙΑ
Καλη εμφανιση και νίκη για τους Βραζιλιάνους μεσα στη Παραγουάη με τον Ουάσινγκτον να σκοράρει δυο γκολ. Τρίτη ήττα για τη Νασιονάλ που δεν ελπίζει πλεον.

3/17/2010 04:14:00 μ.μ.

ΚΟΜΙΟΥΝΙΚΑΣΙΟΝΕΣ (ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ) - ΠΑΤΣΟΥΚΑ (ΜΕΞΙΚΟ)

ΚΟΜΙΟΥΝΙΚΑΣΙΟΝΕΣ (ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ) 1 - 1 ΠΑΤΣΟΥΚΑ (ΜΕΞΙΚΟ)
1' Μαρτίνες
Φονσέκα 72'

ΣΧΟΛΙΑ

Οι Μεξικάνοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους με ενα γρηγορο γκόλ. Οι γηπεδούχοι με τον βετεράνο Κοσταρικανό Φονσέκα τα εδωσαν όλα και ισοφαρισαν τελικα μια δυνατή Πατσούκα που θελει το κύπελο.

3/17/2010 04:08:00 μ.μ.

ΜΑΡΑΘΟΝ (ΟΝΔΟΥΡΑ) - ΠΟΥΜΑΣ (ΜΕΞΙΚΟ)

ΜΑΡΑΘΟΝ (ΟΝΔΟΥΡΑ) 2 - 0 ΠΟΥΜΑΣ (ΜΕΞΙΚΟ)
Μαρτίνες (PG) 18'
Μεχία (PG) 53'

ΣΧΟΛΙΑ

Πλεονέκτημα δυο γκόλ με δύο πεναλτι για τους γηπεδούχους. Αξίζαν την νίκη με την Πούμας να μην καταφέρνει να σκοράρει παρα τις ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι με εφεδρείες στην ενδεκάδα με τον Παλένσια μόνο εμπειρο. Οι γηπεδούχοι με τον βετεράνο Μαρτίνες στην επίθεση ηταν απειλητικοί.

3/17/2010 04:02:00 μ.μ.

ΚΑΡΑΚΑΣ (ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ) – ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)

10 Μαρτίου, 2010
ΚΑΡΑΚΑΣ (ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ) 1 – 3 ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Βάγκνερ Λόβ 36' (pen.), 75'
Καστεγίν 65'
Ροντρίγκο Αλβίμ 90+2'

ΣΧΟΛΙΑ

Δεν υπήρχε Αντριάνο για αυτο το μάτς αλλα έφτανε ο Βάγκνερ Λόβ. Μαζί με τον Κλέμπερσον στην μεσαια γραμμη να κόβει και οργανώνει, και ενω η Καρακας φαινόταν οτι πίεζε για την νίκη μετα απο μια αποβολή για τους φολοξενούμενους, γυρίσαν με αντεπιθέσεις το ματς. Δύσκολη νίκη γενικά για τη Φλαμένγκο.

3/17/2010 03:57:00 μ.μ.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) – ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 2 – 2 ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Βαρέλα 6'
Ροντριγκες 18', 37' (pen.)
Ρεγκέιρο Goal 41'

ΣΧΟΛΙΑ

Καυτό ματς με δυο φορμαρισμένες ομάδες. Ρεγκέιρο παλι πολυ καλος στην επίθεση με τους Μοράλες, Βαρελα να συμπληρώνουν απο την μεσαια γραμμη. Ο πιτσιρικάς Ροντριγκες της Μπάνφιλντ συνεχίζει να εντυπωσιάζει, με τον Ερβίτι αριστο οργανωτή. Όλα τα γκόλ στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο οι δυο ομάδες πρόσεξαν πιο πολύ την άμυνα τους. Απο τη Νασιονάλ αρχίζει να ξεχωρίζει ο στόπερ Κοατες, ο Γκουίγκου αυτη τη φορά ηταν στον πάγκο.
BINTEO

3/17/2010 03:52:00 μ.μ.

ΟΝΣΕ ΚΑΛΝΤΑΣ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) – ΜΟΝΤΕΡΕΥ (ΜΕΞΙΚΟ)

ΟΝΣΕ ΚΑΛΝΤΑΣ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 1 – 1 ΜΟΝΤΕΡΕΥ (ΜΕΞΙΚΟ)
Μοράλες 33'
Βαλένσια 58'

ΣΧΟΛΙΑ
Ισσοροπημενο παιχνίδι με τους Κολομβιανούς μετα την νίκη επι της Σαο Πάολο να τα βρίσκουν δύσκολα με την φορμαρισμένη Μοντερευ. Οι Μεξικάνοι ανοιξαν το σκόρ με τον Μοράλες μετα απο εξαιρετικό συνδυασμό. Δυο κόκκινες κάρτες για τους Μεξικάνους, ισοφαριστηκαν αλλα τελικά κράτησαν την ισοπαλία. Νταιρο Μορένο και Νερι Καρντόσο οι καλύτεροι παίχτες για τις δυο ομάδες.

3/17/2010 03:45:00 μ.μ.

ΙΝΤΕΠΕΔΙΕΝΤΕ ΜΕΝΤΕΓΙΝ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) – ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)

ΙΝΤΕΠΕΔΙΕΝΤΕ ΜΕΝΤΕΓΙΝ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 1 – 1 ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Βαλόγιες 76'
Ντεντίνιο 85'

ΣΧΟΛΙΑ

Ισσοροπημένο παιχνίδι με την Ιντεπεδιέντε πιο δημιουργικη και γρήγορη. Οι γηπεδούχοι ανοιξαν το σκόρ με τον αναπληρωματικό Βαλόγιες αφου πριν ειχαν χάσει σωρεια ευκαιριών. Ο χάφ Ελίας, ο αριστερός εξτρέμ Ντανίλο και ο Ρομπέρτο Κάρλος προσπαθήσαν αρκετά και τελικά χρειάστηκε ο αναπληρωματικός Ντεντίνιο με ενα σουτ να ισοφαρίσει. Ο Ντεντίνιο, 21 χρονων, που μαλλον ονομάζετε ετσι λογω των δοντιων του εχει όρο στο συμβόλαιο του 36 εκατομμύρια ευρώ για να παρει μεταγραφη. Ο Ρονάλντο απογοήτευσε μιας και αυτο το παιχνιδι ηταν για πολύ τρεξιμο.

3/17/2010 03:38:00 μ.μ.

ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ ΚΡΟΥ (ΗΠΑ) – ΤΟΛΟΥΚΑ (ΜΕΞΙΚΟ)

9 Μαρτίου, 2010
ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ ΚΡΟΥ (ΗΠΑ) 2 – 2 ΤΟΛΟΥΚΑ (ΜΕΞΙΚΟ)
Σινια 19'
Ρίος 44'
Λέναρτ 65', 83'

ΣΧΟΛΙΑ

Δράση απο προημιτελικά Πρωταθλητριών Βορειου Κεντρικής Αμερικής με τις δυο ομάδες να μην εχουν τα μεγάλα αστέρια στις συνθέσεις τους (Σκελότο για Κρου, Μανσίγια για Τολούκα). Οι Μεξικάνοι ελεγχαν το παιχνίδι πολυ ευκολα και ανοιξαν το σκορ με μια κούρσα και πλασε του βιρτουόζου Βραζιλιανο-Μεξικάνου αρχηγού Σίνια. Το δευτερο γκόλ ηρθε με δυνατό σούτ λιγο πριν λήξει το ημίχρονο αφηνοντας τους γηπεδούχους αρκετα πίσω στο θέμα πρόκριση. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κρου εδωσε μαχη για να σκοράρει και το καταφερε δυο φορές με τον Αμερικάνο επιθετικό Λέναρτ, εναν μαχητικό παιχτη με πολυ κέφι για μπαλα. Μορφή στην άμυνα της Κρού ο Πάντουλα εμπειρος Αργεντίνος με πολλα τάκλιν και καλο αριστερό πόδι.

3/17/2010 03:31:00 μ.μ.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΝΤ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (ΧΙΛΗ) – ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΝΤ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ (ΧΙΛΗ)

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΝΤ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (ΧΙΛΗ) 2 – 2 ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΝΤ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ (ΧΙΛΗ)
Ολιβέρα 19'
Ρούμπιο 21'
Σίλβα 70'
Πούχ 90+1'

ΣΧΟΛΙΑ

Το Χιλιανό ντέρμπι του ομίλου μετα τους σεισμούς στο Κονσεπσιόν σε καλη ατμόσφαιρα. Οι φιλοξενούμενοι ανοίξαν το σκόρ με ενα γρήγορα εκτελεσμένο κόρνερ που επιασε την άμυνα και τον τερματοφύλακα στον ύπνο. Παρόμοιο γκόλ για την Κατόλικα με ενα γρηγορα εκτελεσμένο φάουλ λιγα λεπτά αργότερα. Ισσοροπημένο ματς και τελικά η Ουνιβερσιταντ ντε Τσίλε με ενα μακρινό σουτ και λάθος απόκρουση του Ουρουγουανού τερματοφύλακα Κόντε προηγήθηκε ξανά. Η Κατόλικα πίεσε με τον Αργεντίνο Μοντίγιο να ανεβάζει στροφές και ισοφάρισε μετα απο κεφαλιά του Πούχ απο κόρνερ. Αναμένεται μαχη σε αυτον τον όμιλο για την πρόκριση.

3/17/2010 03:07:00 μ.μ.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) – ΜΟΝΑΡΚΑΣ ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ)

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 2 – 0 ΜΟΝΑΡΚΑΣ ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ)
Μεντες 59'
Εσκαλαδα 83'

ΣΧΟΛΙΑ
Καλη εμφάνιση και νίκη για την Κουένκα με την Μορέλια σε ρηχα νερά. Ο Ούγκο Δρογέτ προσπάθησε αρκετά αλλα ο Μποργκέτι δεν μπορούσε. Οι δύο Αργεντίνοι της Κουένκα Μέντες και Εσκαλάδα έκαναν την διαφορά, με τους αμυντικούς Τσίλα και Γκερόν σε πολυ καλη μέρα. Δυο κόκκινες κάρτες στο τέλος του αγώνα μια για κάθε ομάδα.

3/17/2010 03:02:00 μ.μ.

ΜΠΟΛΙΒΑΡ (ΒΟΛΙΒΙΑ) – ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

ΜΠΟΛΙΒΑΡ (ΒΟΛΙΒΙΑ) 0 – 0 ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

ΣΧΟΛΙΑ

Μια πολυ καλη εμφάνιση απο του Βολιβιανούς απέναντι σε μια Εστουδιαντες που χανει τη φορμα της. Πολλές ευκαιρίες και απο τις δύο πλευρές, χωρίς αποτέλεσμα, Βελτιωμένοι οι γηπεδούχοι, οι φιλοξενούμενοι παρολο την εμπειρία και την καλή κυκλοφορία δεν μπορεσαν να σκοράρουν.

3/17/2010 02:54:00 μ.μ.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) – ΤΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)

ΡΑΣΙΝΓΚ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 2 – 1 ΤΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)
Μιραμπάγιε 19'
Καουτερούτσιο 69'
Κασέρες 84'

ΣΧΟΛΙΑ

Μαχη με τους Ουρουγουανούς απεναντι στους βελτιωμένους Παραγουανούς. Η Ρασίνγκ ειναι μια γρήγορη και μαχητική ομάδα, το απέδειξαν και με την Κορίνθιανς. Πολυ καλές στημένες φάσεις και μακρινά σουτ. Το δεύτερο γκόλ ηρθε απο ενα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων οταν έχασε τον ελεγχο μιας καμινάδας-σεντρας. Η Τσέρο εκανε πολυ καλο παιχνίδι επιθετικά με σεντερφορ τον Ζεμπάγιος και τους μεσοεπιθετικούς Κασέρες και Ντος Σάντος. Μια κόκκινη κάρτα στους φιλοξενούμενους φαινόταν ικανή να σταματήσει το επιθετικό κρεσέντο αλλα αυτοι συνέχισαν να πιέζουν πιο ψηλα με αποτέλεσμα να σκοράρουν με τον Κασέρες αλλα να μην καταφέρουν να ισοφαρίσουν αφου βρήκαν μπροστά τους εναν πολυ καλό γκολκίπερ Κοντρέρας.

3/17/2010 02:49:00 μ.μ.

ΜΠΛΟΥΜΙΝΓΚ (ΒΟΛΙΒΙΑ) – ΛΑΝΟΥΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

25 Φεβρουαρίου, 2010
ΜΠΛΟΥΜΙΝΓΚ (ΒΟΛΙΒΙΑ) 1 – 4 ΛΑΝΟΥΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Βιέιρα 9'
Μπλάνκο 24'
Σαλσέδο 39'
Λάγκος 60', 76'
ΣΧΟΛΙΑ

Φαίνεται οτι οι ομάδες απο τη Βολιβία ειναι οι χειρότερες στο τουρνουά. Αφού ανοίξαν το σκόρ με ενα μακρινό κεραυνό παραδοθήκαν στη Λανούς που εμοιαζε να ξυπνάει απο παρατεταμένο ντεφορμάρισμα. Λάγκος, Μπλάνκο και Σαλσέδο ο Παραγουανός σεντερ φόρ ηταν στην μέρα τους σκοράροντας ωραία γκόλ. Η Λανούς με τετοιες εμφανίσεις μπορει και να διεκδικήσει την πρόκριση.

3/17/2010 02:45:00 μ.μ.

ΟΝΣΕ ΚΑΛΝΤΑΣ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) – ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)

ΟΝΣΕ ΚΑΛΝΤΑΣ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 2 – 1 ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Σένι 33'
Ουρίμπε 49'
Μορένο 71'
ΣΧΟΛΙΑ

Μεγάλη νίκη για τους Κολομβιανούς επι της σταθερής αξίας Σάο Πάολο. Ο τερματοφύλακας Σένι σκόραρε με εκτέλεση φάουλ αφου βρληκε η μπάλα σε αμυντικό. Η Κάλντας ξεκίνησε μεθοδική αντεπίθεση και γύρισε το ματς. Πολυ καλη προσπάθεια και κούρσα απο τον Νταιρο Μορένο στο 2-1. Ο Ερνάνες προσπάθησε αλλα οι εμπειροι Μερσελίνιο και Ουάσινγκτον δεν ήταν στην μέρα τους.

3/17/2010 02:37:00 μ.μ.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) – ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΝΤ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (ΧΙΛΗ)

24 Φεβρουαρίου, 2010
ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 2 – 0 ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΝΤ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (ΧΙΛΗ)
Λέο Μούρα 11'
Αντριάνο 59'
ΣΧΟΛΙΑ

Αντριάνο και Βάγκνερ Λόβ ειναι απο τα καλύτερα επιθετικά δίδυμα στον κόσμο με τον ενα να συμπληρώνει τον άλλο τελεια. ΟΙ Βραζιλιάνοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με αποβολή ενος παίχτη τους για βιαιο μαρκάρισμα. Παρολα αυτα άνοιξαν το σκόρ με το δεξί μπακ Λέο Μούρα με εκτέλεση φάουλ. Η Κατόλικα προσπάθησε αρκετά να ισοφαρίσει μεχρι που αποβλήθηκε ο δημιουργικός μέσος Μιρόσεβιτς επειδή πατησε σε εναν Βραζιλιάνο (χωρίς να το θέλει πάντως). Οι Χιλιανοί συνέχισαν με μακρινά σουτ και τον Μοράλες μόνο του μπροστά. Ο Αντριάνο σκόραρε με χαρακτηριστική άνεση το 2-0 και ο Βάγκνερ Λόβ με πολλές προσπάθειες, ντρίμπλες και ενα χαμένο πέναλτι, προσπάθησε αρκετά αλλα δε σκόραρε.

3/17/2010 02:33:00 μ.μ.

ΚΡΟΥΣΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) – ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ (ΧΙΛΗ)

ΚΡΟΥΣΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 4 – 1 ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ (ΧΙΛΗ)
Τιάγκο Ριμπέιρο 7'
Παρέδες 37'
Κλέμπερ 62', 72' (pen.)
Πεδρο Κέν 69'
ΣΧΟΛΙΑ

Πολυ καλο παιχνίδι με την Κρουσέιρο να παιζει ομαδικά με πολυ καλες πασες και το Μαρκίνιος Παρανά τον μαέστρο αμυντικό χαφ. Τιαγκο και Ριμπέιρο πολυ δυνατο επιθετικό δίδυμο συνδυάζει ταχύτητα και τεχνική. Οι Χιλιανοί δεχθήκαν δύο κόκκινες κάρτες και εγιναν πιο δύσκολα τα πράγματα. Ο Παρέδες σκόραρε για την Κόλο, το δευτερο του γκόλ, ενας πολυ καλος μεσοεπιθετικός.

3/17/2010 02:26:00 μ.μ.

ΧΟΥΑΝ ΑΟΥΡΙΤΣ (ΠΕΡΟΥ) – ΜΠΟΛΙΒΑΡ (ΒΟΛΙΒΙΑ)

ΧΟΥΑΝ ΑΟΥΡΙΤΣ (ΠΕΡΟΥ) 2 – 0 ΜΠΟΛΙΒΑΡ (ΒΟΛΙΒΙΑ)
Σιτσιλιάνο 11'
Τεχάδα 37'
ΣΧΟΛΙΑ

Οι γηπεδούχοι πηραν το πανω χέρι νωρίς με το τρίγωνο των Σιτσιλιάνο, Μάνκο και του φορμαρισμένου Τεχάδα να παιζει πολυ καλο ποδοσφαιρο. Ο Σιτσιλιάνο σκόραρε με σουτ εξω απο την περιοχή και λάθος απόκορουση του τερματοφύλακα. Ο Τεχάδα σκόραρε το δέυτερο, ενας παιχτης που συνδυάζει πατήματα, αντοχές και ντρίμπλα. Μετα απο μια κόκκινη κάρτα οι γηπεδούχοι εκαναν συντηρηση δυνάμεων και κρατήσαν την νίκη εύκολα.

3/17/2010 02:17:00 μ.μ.

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) – ΡΑΣΙΝΓΚ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 2 – 1 ΡΑΣΙΝΓΚ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)
Καουτερούτσιο 2'
Ελίας 11', 71'
ΣΧΟΛΙΑ

Γιορτή στο γήπεδο για την επιστροφή της ομάδας στα σαλόνια του Λιμπερταδόρες. Μετα απο εναμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μετα απο μια βαθιά μπαλιά χτύπημα φάουλ που έπιασε την Βραζιλιάνικη άμυνα εκτός θέσης. Η Ρασίνγκ δύσκολη ομάδα πολεμάει και δεν το βάζει κάτω. Το κλειδί στο παιχνίδι ηταν ο μέσος Ελίας που συνέχεια εμπαινε στην περιοχή σαν επιθετικός σφήνα. Ο Ρονάλντο εδειξε καποια πολυ καλα στοιχεία χειρισμού μπαλας αλλα ειναι πλεον αρκετα αργός. Ο Ρομπερτο Κάρλος σε πολύ καλη κατάσταση με καλες προσπαθειες. Η αλλαγή της Κορίνθιανς ο επίσης αργός Σόουζα (πρώην Παναθηναικός) εβγαλε την μπαλια τρύπα για το δευτερο γκόλ.

3/17/2010 02:11:00 μ.μ.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΙΤΑΛΙΑ (ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ) – ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

23 Φεβρουαρίου, 2010
ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΙΤΑΛΙΑ (ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ) 0 – 1 ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Λόπες 54'
ΣΧΟΛΙΑ
Παλι με τον ίδιο τρόπο εχασε η Ιτάλια παρόλη την προσπάθεια. Οι δύο Ουρουγουανοί επιθετικοί της Βελεζ (Σίλβα, Λόπες) έκαναν την διαφορά. Ο Σομόζα στο κέντρο πολύτιμη μονάδα.

3/17/2010 02:03:00 μ.μ.

ΜΟΝΑΡΚΑΣ ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ) – ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)

ΜΟΝΑΡΚΑΣ ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 0 – 0 ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)
ΣΧΟΛΙΑ
Σκληρό παιχνίδι και απο τις δύο ομάδες με πολύ τρεξιμο. Η Μονάρκας με τρέις επιθετικούς δεν κατάφερε να σκοράρει με μερικές ανεπανάληπτες ευκαιρίες. Ο Χιλιανός Ντρογέτ ετρεχε πολυ απο τα πλάγια δημιουργόντας ρήγματα με τους Μποργκέτι και Ρέυ να μην βρισκουν δρόμο προς τα δίχτυα. Οι αλλαγές Σαμπά και Περέιρα δεν κατάφεραν ούτε αυτοι να σκοράρουν. Ο Ρεγκέιρο ηταν εντυπωσιακός στις αντεπιθέσεις απο όλες τις πλευρές. Πολλα τακλινγκ και μια κόκκινη κάρτα στον Σαμπά για κουτουλιά εκτός φάσης συμπληρώσαν μια λευκή ισοπαλία σε ενα σκληρό αλλα και θεαματικό παιχνίδι.

3/17/2010 01:49:00 μ.μ.

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ ΠΟΡΤΟ ΑΛΕΓΚΡΕ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) – ΕΜΕΛΕΚ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ)

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ ΠΟΡΤΟ ΑΛΕΓΚΡΕ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 2 – 1 ΕΜΕΛΕΚ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ)
Κουιρόζ 49'
Νέη 53'
Αλεκσάντρο Goal 87'
ΣΧΟΛΙΑ

Πολυ καλο ματς ιδιαίτερα στο δεύερο ημίχρονο. Σο πρώτο και οι δύο ομάδες ισσοροπημένες με την Έμελεκ πολυ καλή αμυντικά με τον Μίνα να ξεχωρίζει. Ο δεξιος μπακ Νέη της Ιντερνασιονάλ ειναι απο τους καλύτερους που χω δει να οργώνει ολη την πλευρά ανελλιπώς με πολλες επιθετικές πρωτοβουλίες. Με τρία σέντερ μπακ οι γηπεδούχοι και τον Μπλιβάρ να καλύπτει τον Νέη όποτε επιτεθόταν και πολλές φορές εναλλάξ να βγάινει και αυτός μπροστά. Στο δευτερο ημίχρον η Έμελεκ ανοιξε το σκόρ με μια εξυπνη μπαλιά σπάζοντας το οφσάιντ με τον Κουιρόζ. ο Νέη ισοφάρισε με εναν κεραυνό απο μακριά. Ακολούθησαν ευκαιρίες εκατέρωθεν με αποκρούσεις απο τους εμπειρους γκολκίπερ (Αμποντασιέρι και Ελιζάγκα). Στα τελευταία λεπτά μετα απο εξαιρετικό συνδυασμό μεσα στην περιοχή οι γηπεδούχοι σκόραραν. Μεχρι εκει φαινόταν οτι θα έληγε ισοπαλία το ματς αλλα οι απροβλεπτοι επιθετικοι καναν τη ζημιά. Πολυ καλες ομάδες και οι δύο. Ο Αργεντίνος αμυντικός χαφ Γκουνάσου της Ιντερνασιονάλ ειναι ο ορισμός του αμυντικού χαφ σε αυτο το 3-5-2. Δεν επαιξε ο Ντ'Αλεσσάντρο.

3/17/2010 01:44:00 μ.μ.

ΑΛΙΑΝΣΑ ΛΙΜΑ (ΠΕΡΟΥ) – ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

18 Φεβρουαρίου, 2010
ΑΛΙΑΝΣΑ ΛΙΜΑ (ΠΕΡΟΥ) 4 – 1 ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Σόσα 1'
Αγκίρε 18', 34', 74'
Φερνάντες 84'
ΣΧΟΛΙΑ
Η Εστουδιάντες σκοραρε στα πρώτα δευτερόλεπτα μετα απο τραγικό λάθος των αμυντικών στις πρωτες πάσες. Μετα απο αυτό ανέλαβε ο Αγκίρε, ενας γρήγορος επιθετικός που διέλυσε την εμπειρη άμυνα των Αργεντινών. Φοβερές ντρίμπλες και ξεπετάγματα απο τον Αγκίρε που μαζί με τον έμπειρο Φερνάντες κανουν ενα φοβερο επιθετικό διδυμο. Εορταστική ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

3/17/2010 01:40:00 μ.μ.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ (ΠΕΡΟΥ) – ΛΑΝΟΥΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

17 Φεβρουαρίου, 2010
ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ (ΠΕΡΟΥ) 2 – 0 ΛΑΝΟΥΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Άλβα 18'
Λαμπάρτε 88'
ΣΧΟΛΙΑ
Καλη εμφάνιση απο τους γηπεδούχους (στο εκπληκτικό Μονουμεντάλ) και έυκολη νίκη. Ο Άλβα με ατομική προσπάθεια και τελική προσπάθεια απο δεξιά ανοιξε το σκόρ. Η Λανούς συνέχισε τις απογοητευτικές εμφανίσεις.

3/17/2010 01:36:00 μ.μ.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) – ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 1 – 4 ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Ερβίτι 35'
Φερνάντες 38', 60'
Ροντρίγκες 71'
Μέντες 86' (pen.)
ΣΧΟΛΙΑ

Αλλη μια πολυ καλη εμφάνιση απο τη Μπάνφιλντ, με πολλές ευκαιρίες και δυο γρήγορα γκόλ στο πρώτο ημίχρονο βγάζοντας εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους. Ο Μέντες καλύτερος παίχτης των γηπεδούχων προσπάθησε στην επίθεση και τη μεσάια γραμμή αλλα δεν έφτανε.
Ο πιτσιρικάς Ροντρίγκες της Μπάνφιλντ απο αριστερά ειναι η έκπληξη της σαιζόν.

3/17/2010 01:28:00 μ.μ.

ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ (ΧΙΛΗ) – ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΙΤΑΛΙΑ (ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ)

16 Φεβρουαρίου, 2010
ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ (ΧΙΛΗ) 1 – 0 ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΙΤΑΛΙΑ (ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ)
Παρέδες 58'
ΣΧΟΛΙΑ

Μέτριο παιχνίδι με την Κόλο να βρισκει τρόπο να σπάσει την συμπαγή άμυνα της Ιτάλια μετα απο 58 λεπτά. Η Ιτάλια φαινεται ομάδα που δύσκολα χάνει και μάχεται όλο το 90αλεπτο. Οι Χιλιανοί δεν εντυπωσίασαν.

3/17/2010 01:19:00 μ.μ.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) – ΧΟΥΑΝ ΑΟΥΡΙΤΣ (ΠΕΡΟΥ)

11 Φεβρουαρίου, 2010
ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 5 – 1 ΧΟΥΑΝ ΑΟΥΡΙΤΣ (ΠΕΡΟΥ)
Μποσέλλι 6' (pen.), 59', 72'
Τεχάδα 34'
Ρέ Goal 43'
Γκονζάλες Goal 89
ΣΧΟΛΙΑ

Η Εστουδιαντες ξεκίνησε πολυ επιθετικα με τον μαέστρο Βερόν και τον πιτσιρικά Σόσα να κανουν παιχνίδι. Ο Μποσέλλι επιθετικός κλάσης με ταχύτητα και ελεγχο του ρυθμού οποτε πρέπει. Η Άουριτς δεν άξιζε 5 γκόλ κοντρολαρισμένη πειθαρχημένη ομάδα εδειξε πολυ καλα στοιχεία στο πρώτο ημιχρονο με τον Παναμέζο σεντερ φόρ Τεχάδα σε φόρμα. Ο πιτσιρικάς Μάνκο (εξω δεξιά) φαινεται πολύ καλός επίσης.

3/17/2010 01:07:00 μ.μ.

ΤΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) – ΙΝΤΕΠΕΔΙΕΝΤΕ ΜΕΝΤΕΓΙΝ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ)

ΤΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 1 – 1 ΙΝΤΕΠΕΔΙΕΝΤΕ ΜΕΝΤΕΓΙΝ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ)
Πάρδο 17'
Ραμίρες 56'
ΣΧΟΛΙΑ

Η Σέρο δε ξεκίνησε καλα το ματς με τους Κολομβιανούς πολύ καλους αμυντικά με καλές πασες και ξαφνικές αντεπιθέσεις. Η Σέρο εκανε την προσπάθεια να επιτεθεί και τελικά ισοφάρισε μετα απο πολύ τρέξιμο και σκληρό παιχνίδι. Η Ιντεπεδιέντε γενικά πολυ καλή ομάδα.

3/17/2010 12:45:00 μ.μ.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) – ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ)

10 Φεβρουαρίου, 2010
ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 3 – 2 ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΟΥΕΝΚΑ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ)
Γκράντα 25'
Ρεγκέιρο 46', 65'
Εσκαλάδα 67'
Μοράλες 85' (pen.)
ΣΧΟΛΙΑ
Επιθετικό ποδόσφαιρο και απο τις δύο ομάδες μετην Νασιονάλ να κερδίζει στον τομέα εμπειρία. Ο Ρεγκέιρο σε θέση ελέυθερου επιθετικού πολυ ταχύς κραταει σε εναν τρελό ρυθμό την αντίπαλη άμυνα σε όλο το ματς. Οι Βαρέλα, Λέμπο συμπληρώνουν το πάζλ των έμπειρων παιχτών με τον Γκουίγκου να μην ειναι ούτε στον πάγκο. Ο Γκερόν στην άμυνα και οι δύο Αργεντίνοι Μέντες και Εσκαλάδα ξεχώρισαν απο την Κουένκα.

3/17/2010 12:41:00 μ.μ.

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) – ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ)

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 2 – 1 ΜΟΡΕΛΙΑ (ΜΕΞΙΚΟ)
Ροντρίγκες 55'
Μπατιόν 79'
Ρέυ 90'
ΣΧΟΛΙΑ
Πολυ καλη ομαδική εμφάνιση απο την φορμαρισμένη Μπάνφιλντ. Η Μονάρκας κατω του μετρίου με λίγες ευκαιρίες. Ο Κολομβιανός πιτσιρικάς αριστερός εξτρέμ Ροντρίγκες της Μπάνφιλντ εκλεψε την παράσταση.

3/17/2010 12:34:00 μ.μ.

ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) – ΜΟΝΤΕΡΡΕΥ (ΜΕΞΙΚΟ)

ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 2 – 0 ΜΟΝΤΕΡΡΕΥ (ΜΕΞΙΚΟ)
Ουάσινγκτον 13', 76'
ΣΧΟΛΙΑ

Καθαρη νίκη για τη Σάο Πάολο με γρήγορο γκόλ. Οι Μεξικάνοι δεν έδειξαν πολλά πράγματα. Πολυ καλη εμφάνιση απο τον Ερνάνες στο κέντρο και απο τον εμπειρο εκτελεστή Ουάσινγκτον. Ο γκολκίπερ Ροζέριο Σένι παραλίγο να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ. Δεμένη άμυνα με Μιράντα και Ξαντάο.

3/17/2010 12:33:00 μ.μ.

ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) – ΚΡΟΥΣΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)

ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 2 – 0 ΚΡΟΥΣΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Σίλβα 5'
Μαρτίνες 77'
ΣΧΟΛΙΑ
Σκληρα τακλιν απο την αρχη του παιχνιδιού και μια κόκκινη στα πρωτα λεπτα σημάδεψαν την συνάντηση. Μετα οι Βραζιλιάνοι δεν μπορούσαν να κανουν πολλα. Καλη εμφάνιση απο την Βελεζ με τον Σομόζα να ηγείται στο κέντρο. Ο Μάξι Μοράλες ακόμα να βρεί την φόρμα του. Ευκολη νίκη γενικά.

3/17/2010 12:18:00 μ.μ.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) – ΟΝΣΕ ΚΑΛΝΤΑΣ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ)