ΣΙΒΑΣ ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 3 - 0 ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Μπράβο 25', 79'
Ρεϊνόσο 92' (πεν.)
ΣΧΟΛΙΑ
Η γηπεδούχος ξεκίνησε χωρίς τα επιθετικά ατού της (Μπαουτίστα, Ερνάντες) και πολλές αλλαγές ενόψει της Λιγκίγια. Η Βελέζ με όλους τους βασικούς εκτός του επιθετικού Σίλβα. Η Βελέζ ειχε μια πρωτοβουλία κινήσεων και ευκαιρίες με τον Πάπα και τον Λόπες, αλλα η Σίβας ηταν αυτή που άνοιξε το σκόρ με τον Ομάρ Μπράβο με προβολή μετα απο συρτή σέντρα. Ο Ομάρ Αρεγιάνο της Σίβας σε μεγάλα κεφια ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, με την Βελέζ πάλι άσφαιρη και χλιαρή. Ο Μπράβο σκόραρε και πάλι για το 2-0 μετα απο στημένη φάση και αδράνεια όλης της άμυνας, για να κάνει το έργο της Βελέζ πολύ δύσκολο και να ζητάει το εκτός έδρας γκόλ. Αντι για αυτό όμως ήρθε ενα πέναλτι που κέρδισε ο Μπράβο και αποβολή του τερματοφύλακα της Βελέζ Μοντόγια στις καθυστερήσεις. Έγινε το 3-0 με τον Ρεινόσο μεσα σε πανυγηρισμούς, ενα σκόρ που θα δώσει κατα πάσα πιθανότητα την πρόκριση στους Μεξικάνους.

4/28/2010 02:41:00 π.μ.

ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ (ΜΕΞΙΚΟ) - ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ (ΜΕΞΙΚΟ) 0 - 1 ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)
Γκονζάλεζ 25'
ΣΧΟΛΙΑ
Η Εστουδιάντες με αναπληρωματικούς και χωρίς τους Βερόν, Σόσα, Μποσέλι, Μπράνια, Ανχελέρι και Ντε Σάμπατο στην 18αδα, ενόψει του δύσκολου προγράμματος στην συνέχεια, κατάφερε να σταθεί πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, να μην απειληθεί ιδιάιτερα απο την Σαν Λουίς, και να προηγηθεί με εναν κεραυνό του Λεάντρο Γκονζάλεζ. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου εχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μετα απο χαμένο πέναλτι του Γκαστόν Φερνάντεζ και απόκρουση του Τρέχο. Στο δέυτερο ημίχρονο δεν κατάφερε η Σαν Λουίς να απειλήσει παρά τις προσπάθειες ιδίως του Μπραούλιο Λούνα, με τους φιλοξενούμενους να εχουν δοκάρι και τον Κλεμέντε Ροντρίγκες να παίρνει κόκκινη στο 69'. Πολύ σημαντική νίκη εκτός έδρας, δίνει ανάσες σην Εστουδιάντες που θέλει να παραμέινει πρωτοπόρος στην Κλαουζούρα, αλλα και να διατηρήσει τον τίτλο στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Ντεφορμέ η Σαν Λουίς οπως και στο πρωτάθλημα, δεν εχει πολλές ελπίδες για πρόκριση.