Ράλφ 5'
Σόουζα 64'
Μάηλσον 75'
ΣΧΟΛΙΑ
Σημαντική νίκη πήρε η Κορίνθιανς μέσα στο Πόρτο Αλέγκρε απέναντι στην υπολογίσιμη Γκρέμιο. Η Κορίνθιανς χωρίς τον Ρονάλντο αλλα το θηρίο Σοουζα στην επίθεση, προηγήθηκε γρήγορα μετα απο εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ράλφ. Σε ενα άχαρο παιχνίδι σωρίς πολλές ευκαρίες η Κορίνθιανς σχετικά άνετα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Η Γκρέμιο με πιο κινητικό παίχτη τον Ζόηλσον, ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο, αλλα ήρθε το 0-2 στο 64' μετα απο τραγικό λάθος τερματοφύλακα και αμυντικών σε σέντρα του Ντεντίνιο, ο Σόουζα σε κενή εστία δεν ειχε πρόβλημα να σκοράρει. Μείωσαν οι γηπεδούχοι με τον αναπληρωματικό Μάηλσον, αλλα δεν κατάφεραν να πιέσουν περισσότερο την καλά στημένη αμυντικά Κορίνθιανς. Πολύ καλοί οι Ρομπέρτο Κάρλος, Ελίας και ο Ντεντίνιο για την Κορίνθιανς.