ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΝΤΑΝΤ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ (ΧΙΛΗ) 1 - 2 ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Μοντίγιο 73'
Αντριάνο 78'
ΠΡΩΤΟ ΜΑΤΣ : 3 - 2
ΣΧΟΛΙΑ
Δύσκολο έργο για την Φλαμένγκο μετα την ήττα εντός εδρας, μπήκε στο μάτς με προσοχή στην άμυνα και μπροστά τους Λόβ-Αντριάνο να δημιουργουν. Η Ουνιβερσιντάντ ήταν απειλητική και είχε και δοκάρι με τον μεσοεπιθετικό Μοντίγιο. Απάντησε με εναν κεραυνό στο δοκάρι ο Λέο Μούρα, ενω ο Πίντο ειχε σταθερά επισκέψεις απο τους Μίκαελ και Λόβ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου μετα απο αναποδο ψαλίδι του Αντριάνο και κεφαλιά του Λόβ ήρθε το 0-1 για να δώσει το έναυσμα για την ανατροπή.
Στην επανάληψη τα έδωσε όλα η Φλαμένγκο με την είσοδο των Πέτκοβιτς, Πατσέκο εγινε πολύ επιθετική, σε συνδυασμό με την άνοδο των δύο ακραίων μπακ, Λέο Μούρα και Ζουάν και εχασε αρκετές κλασσικές ευκαιρίες. Ο Μοντίγιο πήρε το μάτς πάνω του και με καταπληκτική προσπάθεια ισοφάρισε για την "Ού" αλλα η Φλαμένγκο απάντησε με γκόλ του Αντριάνο μετα απο φοβερό συνδυασμό μετον Λέο Μούρα. Πολύ ανοιχτό ματς προς το τέλος, με εκατέρωθεν ευκαιρίες και τον Βίλιαμς να παίρνει κόκκινη για βίαιο φάουλ, κάτι συνηθισμένο για αυτόν. Αποβλήθηκε μετά την λήξη και ο Βάγκνερ Λόβ για φραστική επίθεση στον διαιτητή. Πρόσωπο του αγώνα ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός Μοντίγιο που πήρε την ομάδα πάνω του και σκόραρε το κρίσιμο γκόλ. Η Ουνιβερσιντάντ προκρίνεται με τα εκτός έδρας γκόλ στα ημιτελικά οπου θα αναμετρηθεί με την Σίβας Γουαδαλαχάρα.