ΜΕΞΙΚΟ, ΜΠΙΣΕΝΤΕΝΑΡΙΟ 2010, Λιγκίγια, Τελικός
Νοβαρέτι 22'
Σίνια 67'
Βουόσο 84'
ΣΧΟΛΙΑ
Μπήκε πολύ καλα η Τολούκα στον πρώτο τελικό για το πρωτάθλημα, και δεν άφησε την Σάντος να επιτεθεί κατα κύματα όπως κάνει συνήθως, κρατώντας την μακριά απο τν περιοχή της. Όχι όμως για πολύ γιατι μετα απο συνδυασμό και πλασέ του "επιστήμονα" Κιντέρο ήρθε το 1-0. Δεν πτοήθηκε 'ομως η Τολούκα, αρκετά εμπειρη σε τελικούς και ισοφάρισε με σούτ του Αργεντίνου αμυντικού Νοβαρέτι μετα απο κόρνερ. Η Σάντος πρσοπάθησε και με την είσοδο του βιρτουόζου Λουντουένια να απαντήσει αλλα η Τολούκα εδειχνε αρκετά διαβασμένη. Στο δέυτερο ημίχρονο μεγάλες αποκρούσεις απο τον Ταλαβέρα της Τολούκα, ενώ ο Σίνια σε αντεπίθεση έβαλε την ομάδα του και πάλι μπροστά σο 67'. Συνέχισαν την προσπάθεια οι γηπεδούχοι και ισοφάρισαν με τον Βουόσο, αρκετά άτυχοι στις προπάθειες τους. Η Τολούκα έδειξε χαρακτήρα και ψυχολογία ενόψει του επαναληπτικού, οπου να υπενθυμίσω σε περίπτωση νέας ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και πέναλτι, δεν ισχύει στον τελικό το πλεονέκτημα της τελικής βαθμολογίας.