ΝΙΟΥΕΛΣ ΟΛΝΤ ΜΠΟΫΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 1 - 2 ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΝΤΑΔ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ (ΧΙΛΗ)
Μαρίνο 4'
Αρανγκουίζ (πεν.) 17'
Σκόκο 45'

ΣΧΟΛΙΑ
Αιφνιδιάστηκε η Νίουελς απο το καλό ξεκίνημα της Ουνιβερσιντάδ και το γκόλ του Μαρίνο μετα απο εξαιρετικό συνδυασμό με τον Λορενζέττι στα αριστερά. Πάγωσε η γηπεδούχος στη συνέχεια με τους Χιλιανούς να κερδίζουν ενα τραβηγμένο πέναλτι και να κάνουν το 0-2 δίνοντας ενα απρόσμενο προβάδισμα. Οι φορμαρισμένοι Σκόκο, Τόνσο και Φιγκερόα μαζι με τον εμεπιρο Ροντρίγκες δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά στην συνέχεια. Ο Σκόκο με ενα σούπερ φάουλ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου μείωσε για τους γηπεδούχους. Πολύ καλος ο 18χρονος αμυντικός Λιχνόβσκι για τους Χιλιανούς που έκλεισαν καλά τους διαδρόμους στο δέυτερο ημίχρονο. Μια σφαλιάρα του Χάιντσε και απευθείας κόκκινη διευκόλυνε περισσότερο τους φιλοξενούμενους όχι για πολύ ομως γιατι ο Ρόχας ειδε δεύτερη κίτρινη επαναφέροντας τις ισορροπίες. Πρωτοβουλία για τη Νιούελς στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς ομως να μπαίνει ευκολα στην αντίπαλη περιοχή. Όπως και στο μάτς πρωταθλήματος με τη Λανούς (0-3) η Νιούελς εδειξε αδυναμία να γυρίσει μάτς.