ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 0 - 3 ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Ντιέγκο Ρενάν 48'
Ζιλμπέρτο 81'
ΠΡΩΤΟ ΜΑΤΣ : 1 - 3
ΣΧΟΛΙΑ
Δυνατό ματς με πολλούς τσαμπουκάδες απο την μεριά των Ουρουγουανών κυρίως. Η Κρουζέιρο με το σύγχρονο παιχνίδι της, χωρίς κλασσικό οργανωτή στην μεσάια γραμμή αλλα εξαιρετική ταχύτητα κια οργάνωση ειχε δοκάρι νωρίς με τον χάφ Φαμπρίσιο. Το εξαιρετικό επιθετικό δίδυμο Τιάγκο Ριμπέιρο και Κλέμπερ προβλημάτισε αρκετά τους Λέμπο-Κοάτες. Η Νασιονάλ δεν είχε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τους Ρεγκέιρο και Βαρέλα να προβληματίζονται απέναντι στην δυνατή και γρήγορη άμυνα των φιλοξενούμενων. Μετά απο λάθος στην άμυνα και αντεπίθεση κερδισε η Κρουζέιρο φάουλ σε καλή θέση που εκτέλεσε επιτυχημένα ο φορμαρισμένος Τιάγκο Ριμπέιρο. Πάλι με επεισόδια μεταξύ παιχτών έληξε το πρώτο ημίχρονο και παράπονα για την διαιτησία απο τους γηπεδούχους. Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκόλ για σεμινάριο απο την Κρουζέιρο μετα απο αντεπίθεση και κούρσα του Ντιέγκο Ρενάν απο την άμυνα ως κρυφού κυνηγού. Στη συνέχεια εκτραχύνθηκε το μάτς με δέυτερη κίτρινη στον Κοάτες για την Νασιονάλ και απευθείας κόκκινη στο στόπερ "θηρίο" Σίλβα της Κρουζέιρο. Με καλές ευκαιρίες η Νασιονάλ απο μακρινά σούτ, σε μια απέλπιδα προσπάθεια, αργότερ ήρθε και η τρίτη κόκκινη με τον Βαρέλα να προσπαθεί να "εξοντώσει" τον Τιάγκο Ριμπέιρο με τάκλιν. Σε άλλη μια υποδειγματική αντεπίθεση έγινε το 0-3 με τον Ζιλμπέρτο, για να προκριθεί πανυγηρικά η Κρουζέιρο στην επόμενη φάση οπου θα αντμετωπίσει την Σάο Πάολο σε ενα γερό παιχνίδι. Η Νασιονάλ αν και εντυπωσίασε στη φάση των ομίλων δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στα δύο παιχνίδια, οπου σχετικά εύκολα εξουδετερώθηκαν τα ατού της απο την πολύ διαβασμένη και φορμαρισμένη αυτη την περίοδο Κρουζέιρο.