ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ/ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΥ, Πρώτος αγώνας
ΟΛ ΜΠΟΫΣ 1 - 1 ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ
Μάτος 14'
Μπουρδίσσο 91'
ΣΧΟΛΙΑ
Διπλά ματς για το άν θα παραμείνει η Ροσάριο Σεντράλ στην πρώτη κατηγορία ή θα προβιβαστεί η Όλ Μπόυς που ήρθε τέταρτη στην Πριμέρα Β. Η Ροσάριο ειχε έρθει τέταρτη απο το τέλος στην ειδική βαθμολογία υποβιβασμού, εχοντας δώσει αρκετά μπαράζ τα τελευταία χρόνια αποφεύγοντας τον υποβιβασμό. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ και των δύο αναμετρήσεων παραμένει στην κατηγορία η Ροσάριο Σεντραλ. Ξεκίνησε πολύ δυνατα το μάτς η γηπεδούχος με πολύ πίεση απο το πρώτο λεπτό, ενώ η Ροσάριο με τον έμπειρο Φιγκερόα στην επίθεση δεν απειλούσε ιδιαίτερα με συντηρητικό ποδόσφαιρο. Προηγήθηκαν οι Μπόυς με τον Μάουρο Μάτος μετα απο εκτέλεση φάουλ και άστοχη έξοδο του Γκαλίντεζ και κυριάρχησαν στη συνέχεια, με τη Ροσάριο να απειλεί μόνο σε αντεπιθέσεις. Καλές ευκαιρίες στη συνέχεια και για δέυτερο γκόλ για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη ανατράπηκε το σκηνικό με τους γηπεδούχους να περιμένουν την Ροσάριο που ανέβαζε στροφές με καλύτερο παίχτη τον Παλιαλούνγκα, και εχασε καλές ευκαιρίες με τον Φιγκερόα. Προσπάθησε να διατηρήσει το 1-0 η Όλ Μπόυς, αμύνθηκε αρκετά δεν έδειξε κάτι παραπάνω επιθετικά και το πλήρωσε με ισοφάριση στο 90' λεπτό απο κεφαλιά του Μπουρδίσσο. Η Ροσάριο φαίνεται για ακόμη μια χρονιά θα αποφύγει τον υποβιβασμό στα μπαράζ.