ΡΑΣΙΝΓΚ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 0 - 2 ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)
Ντεντίνιο 18'
Ελίας 87'
ΣΧΟΛΙΑ
Το ματς ξεκίνησε υπο βροχή και διακοπή ρευματος 2 λεπτά αργότερα. Ξεκίνησε με καθυστέρηση τελικά το ματς με την σκληροτράχηλη Ράσινγκ να κάνει το γνωστό παιχνίδι της με πολύ τρεξιμο και πιεση σε ολο το γήπεδο και τον Καουτερούτσιο μπροστα να περιμένει το λάθος απο τους αντίπαλους. Η Κορίνθιανς προηγήθηκε με τον Ντεντίνιο μετα απο συρτή δυνατη σέντρα του Ρομπέρτο Κάρλος και λάθος απόμακρυνση της άμυνας. Η Ρασινγκ επέμενε στην συνέχεια και πίεσε και αλλο την Κορίνθιανς, σε μια μεγαλη προσπάθεια να ισοφαρίσει γιατι ήξερε οτι μονο εύκολα δεν θα περάσει απο την εδρα της αποκλεισμένης Τσέρρο Πορτένιο την τελευταία αγωνιστική. Αφου ειχε βγεί αρκετά μπροστά η Ράσνγκ στο δεύτερο ημίχρονο και πιο πολύ προς το τέλος της αναμέτρησης, σε μια αντεπίθεση ο εκπληκτικός μέσος της Κορίνθιανς Ελίας με κεφαλιά εκανε το 0-2 για να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του οριστικά. Σε ρηχα νερα ο Ρονάλντο, πολυ καλη δουλεια απο τους Ντανίλο, Ελίας και τον σκόρερ Ντεντίνιο. Αναμένεται μάχη για την δεύτερη θέση αν και μπορεί να ειναι χωρίς αντίκρισμα γιατι οι δυο χειρότεροι δεύτεροι δεν προκρίνονται φέτος και μαλλον ο ένας θα ειναι απο αυτόν τον όμιλο.