ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ (ΜΕΞΙΚΟ) 5 - 0 ΠΟΥΜΑΣ (ΜΕΞΙΚΟ)
Κορτές 77'
Τσάβες 84'
Λούγκο 90'
ΣΧΟΛΙΑ
Η Πούμας ξεκίνησε πιο ελευθερα το ματς εχοντας το πλεονέκτημα ενός γκόλ απο το πρώτο μάτς, εχασε μικροευκαιρίες με δημιουργους τους Παλένσια, Τσιάπας. Η Κρουζ Αζούλ δεν ξεκίνησε καλα το ματς χωρίς ιδιαιτερη παρουσια επιθετικά, παρόλο που έπαιζαν βασικοί οι Μπιανκούτσι, Βίλλα. Στη συνέχεια η "Μάκινα" πίεσε και εκλεισε τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους και τελικά ανοιξε το σκόρ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Παραγουανό μέσο Ριβέρος μετα απο ωραιο συνδυασμό απο αριστερά. Η Πούμας προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλα δεν τα κατάφερε πριν να λήξει το πρώτο ημίχρονο. Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πιο επιθετική την Πούμας, με τους γηπεδούχους τελικά παλι να ισσοροπούν μεθοδικα το παιχνίδι και να σκοραρουν δευτερη φορά με κεφαλιά του στόπερ Σερβάντες απο κόρνερ. Η Πούμας εμεινε με εναν παίχτη λιγότερο στη συνέχεια, τον Παραγουανό στόπερ Βερόν, και κατέρρευσε οταν με σουπερ εκτελεση φάουλ ο Κορτές εδωσε διαστάσεις θριάμβου στο τοπικό ντερμπι της πρωτέυουσας. Μετα απο τραγικό λάθος της άμυνας της Πούμας εγινε το 4-0 με τον Τσάβες και στο τέλος ο Λούγκο με σούτ εκανε το 5-0, οι Μπλέ θριαμβευτικά πέρασαν στον τελικό.