ΜΕΞΙΚΟ : ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ - ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ ΤΣΙΑΠΑΣ

ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ 0 - 3 ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ ΤΣΙΑΠΑΣ
Τζάκσον Μαρτίνες 9'
Άλβαρες (Αυτογκόλ) 28'
Ντανιλίνιο 83'
ΣΧΟΛΙΑ
Η Σάντος μπηκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να διαγράψει την ήττα απο την Γουαδαλαχάρα με 6-2 και να κλέίσει την κακη παρένθεση σε μια πολύ καλή σεζον με πολυ καλό ποδόσφαιρο και πολλούς βαθμούς. Στο πρωτο λεπτό ο βετεράνος τερματοφύλακας Πέρες της εκ των ουραγών Τζαγκουάρες εκανε την πρώτη απο τις πολλές εντυπωσιακές αποκρούσεις. Αφου ελεγχε το ματς η Σαντος ηρθε ενα εντυπωσιακό γκόλ στο ένατο λεπτό απο τον Κολομβιανό σεντερ φόρ της Τζαγκουάρες Τζάκσον Μαρτίνες, αλλα δεν πτοήθηκε και συνέχισε να χάνει σωρεία ευκαιριών. Ήρθε και το αυτογκόλ στο 28 για να γίνει το 0-2 και να ολοκληρωθεί το σοκ για τους πράσινους που συνεχισαν να προσπαθούν με τους τοσους τεχνίτες που εχουν (Βουόσο, Λουντουένια, Χιμένεζ). Στο δέυτερο ημίχρονο μπήκε ο "επιστήμονας του γκολ" Ντάργουιν Κιντέρος για την Σάντος αλλα ο ρυθμός της ομάδας έπεσε μιας και η Τζαγκουάρες εδειχνε να ανεβαίνει ψυχολογικά και να απειλεί στις αντεπιθέσεις με δημιουργό τον Βραζιλιάνο Ντανιλίνιο που εκανε το 0-3 προς το τέλος του παιχνιδιού. Πολλα σκληρα μαρκαρίσματα στο παιχνίδι. Δέυτερο σόκ για τη Σάντος Λαγκούνα αλλα πιστευω δεν θα κάνει μεγαλυτερη "κοιλιά" μιας και ειναι πολυ θεαματική ομάδα και τα γκόλ θα έρθουν εύκολα.